Prawdziwy Mężczyzna – 1# Buntownik

14608096_1000067793455484_308913802_nTemat bycia prawdziwym mężczyzną
we współczesnym świecie jest poruszany bardzo często, jednak według mnie jeden wpis to stanowczo za mało, by wyczerpać go w pełni, dlatego chciałbym poświęcić temu cały cykl. W każdym wpisie będę opisywał jedną cechę, która moim zdaniem czyni z mężczyzny prawdziwego dżentelmena.

W tym wpisie chciałbym się skupić na umiejętności buntowania się przeciwko złu, niezgadzania się z otoczeniem, trzymanie się swojego zdania, ponieważ według mnie jest to jedna z podstawowych cech, które definiują to, czy ktoś jest dżentelmenem.

Gdy myślę o tego rodzaju odwadze do buntowania się to od razu przypomina mi się historia, której głównym bohaterem jest mój Dziadek, mianowicie,  Dziadek przez swoją niepełnosprawność (jedna noga znacznie krótsza od drugiej) nie mógł służyć w wojsku podczas II wojny światowej, a jako, że miał dość duże gospodarstwo, to zostało mu ono zabrane, a on zaś został zesłany w inny obszar Polski, gdzie musiał pracować na roli u rodziny niemieckiej. Nie mogę powiedzieć, że był to Holocaust, bo nie był,  jednak nie nazwałbym tego na pewno też hotelem pracowniczym. Spał w stodole, nigdy nie jadł z rodziną, u której pracował, a dzień pracy kończył się dla niego długo po zachodzie słońca. Podział na Niemca i Polaka był dość jasny.
Jak z historii wszyscy wiemy, i to musiało się kiedyś skończyć. W 1945 roku przyszło Wojsko Polskie wraz z Rosjanami i wtedy większość tych Niemców, którym nie udało się ewakuować, została zabita. Tak samo miał skończyć się los rodziny, u której pracował mój Dziadek, jednak ta historia potoczyła się inaczej. Mimo to, jak był traktowany, nie pozwolił na to, by zabito tę rodzinę. Niewiele brakowało, a zostałby zamordowany razem z nimi przez to, że chciał ich bronić, mimo wszystko udało mu się, pozwolono im wrócić do swojego kraju.
Przez całe dalsze życie Dziadek dostawał od trzech pokoleń tej rodziny kartki na każde święta i urodziny. Myślę, że takich historii w Polsce było wiele, może na nikim to nie zrobi wrażenia. Jednak dla mnie znaczy to bardzo wiele, ponieważ właśnie takim mężczyzną chciałbym być.


Łatwo jest być bohaterem w bezpiecznych czasach, czy nie kłamać wtedy, kiedy nie zależą od tego nasze losy. A ten człowiek – mój Dziadek – pokazał, co to znaczy być prawdziwym mężczyzną, bycie nim to nie tylko otwieranie przed kobietami drzwi, czy umiejętność dopasowania się do reszty społeczeństwa, a człowieczeństwo. Człowieczeństwo, o które jeśli sami nie będziemy walczyć – zaniknie. W tym przypadku to umiejętność przekreślenia tego, co było złe i pójście dalej. Zbuntowanie się przeciwko jawnemu złu, na które było przyzwolenie społeczeństwa. Niezgoda na zemstę.  Walczenie o dobro innych, gdy ci są straceni w oczach ogółu. Wybaczenie, bo może nie byli to najlepsi ludzie na świecie, jednak pozwolili mojemu dziadkowi żyć i na pewno należała im się druga szansa, którą jak życie pokazało – wykorzystali bardzo dobrze.

Reklamy

3 myśli na temat “Prawdziwy Mężczyzna – 1# Buntownik”

  1. Bardzo mądrym człowiekiem był, lub jest, Pański Dziadek. I bardzo dobrym. Jestem też zachwycona faktem, że istnieją jeszcze ludzie doceniający takie rzeczy i jednocześnie pragnący brać z tego przykład. Można powiedzieć, że mam dopiero 20lat, więc co ja wiem o świecie. Może to i racja. Ale posiadam opinię, trochę pesymistyczną, a’propos dzisiejszych ludzi i twierdzę, że coraz mniej spotyka się takich „prawdziwych mężczyzn”. Zazwyczaj myśli się, że takowym nazwiemy tego o cechach bliskich Supermenowi, ale właśnie nie. Jest dokładnie tak, jak Pan napisał. Prawdziwy mężczyzna jest człowiekiem, ludzkim człowiekiem i takiego właśnie mam zamiar znaleźć.
    Dziękuję za mądry wpis. Zdecydowanie będę zaglądać tu częściej 🙂

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s